نکات نگهداری، مراقبت و رشد سریع گل زاموفیلیا یا زامیفولیا zamiifolia

گل یخ
22 اسفند, 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
گل زاموفیلیا

نگهداری و مراقبت گل زاموفیلیا : اگر در اینترنت “گل های مقاوم آپارتمانی” را جستجو کنید، گیاهان زاموفیلیا را در فهرست های بسیاری پیدا خواهید کرد. اگرچه گیاهان ZZ از مقاومت بالایی برخوردارند، اما با دانستن نحوه صحیح کاشت، رشد و مراقبت از این گیاه میتوانیم گیاه سبز و زیبایی را در خانه داشته باشیم و از جذابیت عجیب آنها لذت ببریم. ادامه مطلب را در این بخش از گل یخ بخوانید.

نکات نگهداری، مراقبت و رشد سریع گل زاموفیلیا

گیاه ZZ نام خود را از دسته گیاهان Zamioculcas zamiifolia گرفته است. این گیاه که بومی مناطق گرمسیری آفریقای شرقی است، به گوهر زنگبار یا نخل آروید نیز معروف است. این گیاه به همان خانواده گیاهی سوسن صلح تعلق دارد. اما بر خلاف نیلوفرهای صلح، گیاهان ZZ به ندرت در داخل خانه گل می دهند. هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، شکوفه نامحسوس شبیه شروع یک گل زنبق صلح است.

آنها از طریق ساقه هایی به نام ریزوم پخش می شوند. مانند سایر گیاهان آبدار، گیاهان ZZ آب را در ریزوم ها و ساقه های گوشتی خود ذخیره می کنند – یک ویژگی مفید در زمان خشکسالی. با وجود رشد آهسته، گیاهان ZZ معمولی به ارتفاع و عرض 2 تا 4 فوت می رسند.

نکات نگهداری، مراقبت و رشد سریع گل زاموفیلیا

برگ‌های گیاه ZZ از ریزوم در خاک رشد می‌کنند، بنابراین هر “ساقه” که با برگچه‌های سبز مومی پوشانده شده است از یک برگ تشکیل شده است. رشد جدید سبک تر و روشن تر از برگ های موجود است و یک اثر دو رنگ ایجاد می کند.

مراقبت از گیاهان ZZ

کلید رشد گیاهان ZZ تامین اصول اولیه است، اجازه دهید گیاه با کمترین زحمت شکوفا شود.
در شرایطی که معمولاً در اکثر خانه ها وجود دارد، کاملاً خوب عمل می کند.

نور گیاهان ZZ

  • شرایط نور کم را تحمل می کنند، اما داستان هایی که می گویند می توانند بدون نور زندگی کنند را باور نکنید.
  • یک پنجره رو به شمال یا شرق با نور غیر مستقیم یا فیلتر شده برای گیاهان ZZ ایده آل است.
  • از نور شدید و مستقیم خورشید که می‌تواند برگ‌های ZZ را بسوزاند و آثار سوختگی باقی بگذارد، خودداری کنید.

خاک برای زاموفیلیا

خاک برای زاموفیلیا

خـاک با زهکشی بالا و هوادهی خوب برای ریزوم و ریشه گیاه ZZ حیاتی است.
خاک مخلوط مناسب گلدان برای گیاهان خانگی یا یک مخلوط گلدانی که برای ساکولنت ها طراحی شده است، زهکشی خوبی را فراهم می کند که به خوبی برای گیاهان ZZ مناسب است.
بهترین ترکیب خاک برای زاموفیلیا ۶۰ درصد کوکوپیت + ۳۰ درصد پیت ماس و ۱۰ درصد پرلیت می باشد. فقط در هنگام خرید کوکوپیت حتما به این نکته مهم توجه داشته باشید که EC آن 0/5 باشد تا آبیاری گیاه دچار مشکل نشود.

آبیاری گیاهان زاموفیلیا

آبیاری گیاهان زاموفیلیا

بسته به شرایط خانه شما، می توانند هر دو هفته یک بار آبیاری داشته باشند. همیشه قبل از آبیاری خاک را بررسی کنید و زمانی که خاک خشک شد تا 4 سانت آبیاری کنید. در بهار و تابستان، آبیاری دو بار در ماه طبیعی است – تا زمانی که خاک خشک باشد. گیاهان ZZ در زمستان استراحت می کنند، بنابراین آبیاری را به یک بار در ماه کاهش دهید. به دلیل اینکه زاموفیلیا توانایی ذخیره آب دارد از آبیاری زیاد پرهیز کنید.

کود

گیاهان ZZ از پایه خوبی از مواد مغذی ضروری گیاه در زمان کاشت و هر بهار بهره می برند. زاموفیلیا به عناصری از جمله نیتروژن، پتاسیم، فسفر، روی، منگنز، آهن و… نیاز دارد. لذا باید کودی را تهیه کنید که دارای تمام این عناصر باشد. کوددهی در 6 ماه اول سال ماهی یک بار و در 6 ماه دوم سال هر دو ماه یا 3 ماه یکبار کوددهی کنید. کوددهی زاموفیلیا باید زمانی انجام شود که ۱۵ سانتی متر از سطح خاک خشک شده باشد، در این هنگام گیاه را توسط آب غنی شده با کود آبیاری نمایید.
کود آهن برای رشد ریزوم، کود فسفر برای رشد ریشه، کود پتاسیم برای رشد چندین برابری گیاه، کود نیتروژن برای رشد طولی ساقه‌ها بسیار مناسب است.

هرس

گیاهان ZZ نیازی به هرس منظم ندارند. برگ ها یا برگچه های مرده یا آسیب دیده را هر زمان که خواستید بردارید. شیره گیاه ZZ می‌تواند باعث واکنش‌های پوستی شود، بنابراین اگر هرس می‌کنید یا اصلاح می‌کنید، از دستکش استفاده کنید.
تکثیر زاموفیلیا

تکثیر گیاه

همانند نیلوفرهای صلح، تقسیم ساده ترین راه برای تکثیر گیاهان ZZ است. گیاه را از گلدان خارج کرده و به آرامی ریزوم ها را از هم جدا کنید. آنها به راحتی جدا می شوند. سپس ریزوم‌ها را با «ساقه‌ها» و برگچه‌های متصل، در همان عمقی که قبلا رشد می‌کردند، جابجا کنید.
تکثیر گیاه زاموفیلیا

گلدان مجدد

از آنجا که گیاهان ZZ به کندی رشد می کنند و خیلی بزرگ نمی شوند، اغلب از گلدان ها بزرگتر نمی کنند. اگر گیاه خود را تقسیم می کنید، می توانید با مخلوط گلدان تازه کاشت را انجام دهید. در غیر این صورت، ظرفی را انتخاب کنید که دارای سوراخ های زهکشی بدون مانع باشد که فقط چند سانت بزرگتر از گلدان موجود باشد.
مراقب حیوانات خانگی و بچه های کنجکاو باشید: تمام قسمت های گیاه ZZ اگر خورده شوند، سمی هستند.

عیب یابی و رفع مشکلات گیاهان زاموفیلیا

گیاهان ZZ تحت مراقبت و شرایط مناسب مشکلات بسیار کمی دارند. بیشتر مشکلات با آبیاری بیش از حد شروع می شود. برگ های نرم، ضعیف و آویزان به خاک بیش از حد مرطوب اشاره دارند. برگ های گیاهانی که بیش از حد آبیاری شده اند ممکن است زرد، سپس قهوه ای یا سیاه شوند. در این مرحله پوسیدگی ریزوم و ریشه نیز رخ می دهد.

اگر گیاه ZZ شما شروع به تزلزل یا افتادگی کرد، رطوبت خاک را بررسی کنید. در صورت لزوم گیاه را با احتیاط از گلدان خارج کنید. ریزوم های نرم یا پوسیده را دور بریزید. سپس ریزوم های سفت و سالم را در مخلوط گلدان تازه قرار دهید تا دوباره رشد را از سر گیرند.

تمام قسمت های گیاه ZZ اگر خورده شوند برای انسان، سگ و گربه سمی هستند. برخی از افراد همچنین واکنش های آلرژیک ناشی از لمس گیاهان ZZ یا شیره آنها را گزارش می کنند. به حیوانات خانگی و کودکان بیاموزید که از دست زدن به ZZ و سایر گیاهان آپارتمانی خودداری کنند.

با یادگیری نحوه رشد و مراقبت از گیاهان ZZ، می توانید از زیبایی آنها لذت ببرید.

منابع :

pennington

مراقبت و رشد سریع گل زاموفیلیا

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.