مراحل هرس کردن و قلمه زدن گیاه مونسترا یا برگ انجیری به صورت تصویری

گل یخ
1 فروردین, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
برگ انجیری

گل یخ : گیاه مونسترا Monstera deliciosa یا برگ انجیری دارای برگ های زیبا و سبزرنگ چاک دار است. این گیاه می تواند تا 2.4 متر رشد کند و فضای زیادی را بگیرد. اگر گیاه مونسترا فضای زیادی از خانه شما را اشغال کرده است، برای حفظ ظاهر زیبا و کنترل اندازه آن به شاخه هایش چند برش بزنید. گیاه را هرس کنید. نحوه هرس کردن و قلمه زدن گیاه مونسترا یا برگ انجیری را در ادامه مطلب می خوانید.

فرقی نمی‌کند با Monstera deliciosa رایج در بازار یا نوع خاصی از آن کار می‌کنید، روش‌های پیرایش یکسان است.

برگ انجیری

هرس کردن گیاه مونسترا

1. برای هرس گیاه بزرگ خود قبل از فصل بهار برنامه ریزی کنید. اگر گیاه را برای کنترل اندازه یا فقط برای حفظ شکل آن کاهش می دهید، سعی کنید قبل از فصل رشد بهار این کار را انجام دهید. این به گیاه شما کمک می کند تا سریعتر سرحال و باطراوت شود. اگر گیاه شما برگ های خشک، زرد یا آسیب دیده دارد، هرس کردن آنها در هر زمانی در طول سال مشکلی ندارد!

برگ انجیری

2. قیچی تیز یا قیچی باغبانی را با الکل ضدعفونی کنید. تیغه های کثیف می توانند بیماری را به گیاه شما منتقل کنند، بنابراین قیچی را با پارچه ای آغشته به الکل مالشی یا سفید کننده رقیق شده پاک کنید. آیا می خواهید محلول ضد عفونی کننده خود را بسازید؟ 9 قسمت آب را با 1 قسمت سفید کننده مخلوط کنید.

برگ انجیری

اگر قیچی کثیف است، قبل از تمیز کردن و ضدعفونی کردن آن را در آب خیس کنید تا کثیفی آن از بین برود.

3. برای محافظت از دستان خود در برابر شیره تحریک کننده گیاه دستکش بپوشید. شیره Monstera deliciosa دارای اگزالات کلسیم است که می تواند پوست شما را تحریک کرده و باعث ایجاد جوش شود. قبل از شروع به پیرایش گیاه، یک جفت دستکش بپوشید تا از مشکلات پوستی جلوگیری کنید. اگر بچه‌ها یا حیوانات خانگی در خانه دارید، بهتر است گیاه خود را از آنها دور کنید.

 

آیا به طور تصادفی شیره روی پوستتان خورده است؟ در اسرع وقت پوست خود را با آب گرم و صابون بشویید و سعی کنید به صورت یا چشمان خود دست نزنید.

برگ انجیری

4. برگهای زرد، خشک یا مرده را در نزدیکی پایه ساقه جدا کنید. هر زمان که برگ هایی را دیدید که سالم نیستند، از قیچی ضدعفونی شده خود برای جدا کردن برگ های آسیب دیده استفاده کنید. نزدیک به پایه ساقه برش دهید تا ساقه های بلند و نازک روی گیاه باقی نگذارید.

به خاطر داشته باشید که برگ های زرد ممکن است به این معنی باشد که گیاه بیش از حد آب می گیرد. برگ هایی که در انتها قهوه ای می شوند به این معنی است که گیاه آب کافی دریافت نمی کند.

برگ انجیری

5. ساقه های نزدیک شاخه اصلی را برای کنترل اندازه گیاه قطع کنید. به عقب برگردید و به دنبال شاخه هایی باشید که به طرز نامناسبی بیرون زده اند یا برگ های زیادی ندارند. برای بریدن شاخه های نازک یا کاهش اندازه یا گیاه بزرگ خود، قیچی استریل شده بردارید و یک برش تمیز و مستقیم در سراسر شاخه در جایی که به ساقه پایه می رسد ایجاد کنید.

برگ انجیری

به خاطر داشته باشید که وقتی شاخه ها را قطع می کنید، گیاه را تشویق می کنید تا در نزدیکی پایه گیاه رشد کند. اگر نمی خواهید آن را به طور کامل حذف کنید، می توانید یک برش زیر هر گره روی شاخه ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر به سادگی می خواهید اندازه گیاه را کنترل کنید، هر شاخه را 1/3 یا 1/2 کاهش دهید.

برگ انجیری

6. اگر می خواهید آن را مجدداً گلدان کنید، 1/3 ریشه ها را ببرید. آیا می توانید ریشه هایی را ببینید که از سوراخ های زهکشی گلدان رشد می کنند؟ اگر چنین است، گیاه را با دقت بیرون بکشید و ریشه ها را با انگشتان خود شل کنید. سپس 1/3 انتهای ریشه را با قیچی استریل برش دهید. 1/3 گلدان خود را پر از خاک تازه کنید. شاخه بریده شده را داخل گلدان بگذارید و قبل از آبیاری گیاه را با خاک بپوشانید.

برگ انجیری

اگر نمی توانید گیاه را بیرون بیاورید، گلدان را به پهلو بچرخانید و ریشه هایی را که از سوراخ ها بیرون زده اند ببرید. سپس، شما باید بتوانید گیاه را بیرون بکشید. با یک گیاه واقعا بزرگ سر و کار دارید؟ از یک دوست بخواهید که به شما کمک کند تا گیاه را از گلدان بیرون بیاورید و گیاه را نگه دارید.

تکثیر کردن گیاه مونسترا

یک شاخه سالم پیدا کنید و گره را پیدا کنید. واقعاً آسان است که یک monstera deliciosa کاملاً جدید را از گیاهی که قبلاً دارید قلمه کنید! به دنبال شاخه ای سالم باشید که دارای برگ های سبز روشن است و گره را پیدا کنید. گره برآمدگی یا حلقه ای است که درست زیر برگ یا ساقه روی شاخه قرار دارد.

مهم است که قلمه ای بردارید که شامل گره باشد، در غیر این صورت قلمه ریشه نمی دهد.

2. مستقیماً زیر گره یک قلمه سالم برش دهید. قیچی ضدعفونی شده را بردارید. شاخه را درست زیر گره ببُرید. اگر قیچی به اندازه کافی محکم ندارید، می‌توانید شاخه را مستقیماً برش دهید، یا آن را با یک چاقوی تیز ببرید.

برگ انجیری

از شاخه ای که خشک به نظر می رسد یا برگ های قهوه ای دارد، قلمه نگیرید.

3. کف قلمه را در آب قرار دهید. آب خنک را در یک لیوان یا گلدان بلند بریزید. قلمه را در آن قرار دهید تا (5.1 سانتی متر) پایین قلمه در آب فرو برود. بهتر است از یک گلدان یا شیشه شفاف استفاده کنید تا بتوانید به راحتی ریشه ها را بررسی کنید.

برگ انجیری
4. آب را هر چند روز یک بار به مدت چند هفته یا تا زمانی که ریشه ها تشکیل شوند، تعویض کنید. شیشه را با قلمه در نور غیرمستقیم قرار دهید. قلمه را رها کنید تا ریشه هایی را که از پایین رشد می کنند مشاهده کنید. آب را هر چند روز یکبار تعویض کنید تا قلمه پوسیده نشود. هر چند هفته یکبار قلمه خود را بررسی کنید تا ببینید آیا ریشه ها رشد کرده اند یا خیر. مدت زمانی که طول می کشد به سلامت و اندازه قلمه ای که ایجاد کرده اید بستگی دارد.
برگ انجیری
5.زمانی که آماده کاشت قلمه هستید، یک گلدان را با مخلوط خاک با زهکشی خوب پر کنید. گلدانی را انتخاب کنید که حداقل  (15 سانتی‌متر) عرض داشته باشد و سوراخ‌های زهکشی در پایین داشته باشد. این کار از جمع شدن آب در نزدیکی ریشه گیاه جلوگیری می کند. سپس 1/3 گلدان را با مخلوطی از خاک با زهکش خوب پر کنید.
برای ساختن مخلوط خاک خود، 3 قسمت خاک گلدان را با 2 قسمت پرلیت، پوکه یا ماسه ترکیب کنید.
برگ انجیری
6. قلمه را وسط گلدان بگذارید و دور آن را با خاک بپوشانید. برای کاشت قلمه مونسترا دلیسیوزا، ریشه های قلمه را در خاک فشار دهید تا حداقل (2.5 سانتی متر) عمق داشته باشند. قلمه را ثابت نگه دارید و مخلوط خاک بیشتری به گلدان اضافه کنید تا تقریباً به بالای آن برسد. سپس آب را تا زمانی که از سوراخ های زهکش شروع به تراوش کند، داخل گلدان بریزید. برای مراقبت از گیاه جدیدتان، آن را در مکانی گرم که نور غیرمستقیم دارد قرار دهید و هر زمان که خاک خشک شد به آن آبیاری کنید.

هرس کردن و قلمه زدن گیاه مونسترا یا برگ انجیری

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.